Vishay Semiconductor/Diodes Division MBR745-E3/45
MBR745-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
MBR745-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO220AC
Datasheet Download
MBR745-E3/45.pdf
Availability of MBR745-E3/45
QUANTITY
MBR745-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR745-E3/45
Internal Part NumberEIS-MBR745-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR745-E3/45
Related LinksMBR745, MBR745-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBR745-E3/45 Details Description
Related parts for MBR745-E3/45
FERRITE ARRAY 400MA 300 OHMS SMT datasheet.pdf
VARISTOR 76V 180A 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU QUAD SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 174 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
GROMMET 0.375" RUBBER BLACK datasheet.pdf