GeneSiC Semiconductor MBR75100
MBR75100 picture photo
Mfg. Part Number
MBR75100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 75A DO5
Datasheet Download
MBR75100.pdf
Availability of MBR75100
QUANTITY
MBR75100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR75100
Internal Part NumberEIS-MBR75100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 75A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-5
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR75100
Related LinksMBR7, MBR75100 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBR75100 Details Description
Related parts for MBR75100
IC CPLD 64MC 20NS 100TQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SEALING SLEEVE 0.025-0.085" WIRE datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B DUAL 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.030DIA GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT PIN datasheet.pdf