ON Semiconductor MBR8H100MFST1G
MBR8H100MFST1G picture photo
Mfg. Part Number
MBR8H100MFST1G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A 5DFN
Datasheet Download
MBR8H100MFST1G.pdf
Availability of MBR8H100MFST1G
QUANTITY
MBR8H100MFST1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR8H100MFST1G
Internal Part NumberEIS-MBR8H100MFST1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN, 5 Leads
Supplier Device Package5-DFN, 8-SO Flat Lead (5x6)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR8H100MFST1G
Related LinksMBR8H10, MBR8H100MFST1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MBR8H100MFST1G Details Description
Related parts for MBR8H100MFST1G
RELAY OPTO SPST-NC 120MA 400V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG .250 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 3.15KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.25A 62 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
EVAL BRD 3.3V 500MA LDO MIC94355 datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf