ON Semiconductor MBR8H100MFST3G
MBR8H100MFST3G picture photo
Mfg. Part Number
MBR8H100MFST3G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A 5DFN
Datasheet Download
MBR8H100MFST3G.pdf
Availability of MBR8H100MFST3G
QUANTITY
MBR8H100MFST3G Order Process
Ship out your order
Specifications of MBR8H100MFST3G
Internal Part NumberEIS-MBR8H100MFST3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN, 5 Leads
Supplier Device Package5-DFN, 8-SO Flat Lead (5x6)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBR8H100MFST3G
Related LinksMBR8H10, MBR8H100MFST3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MBR8H100MFST3G Details Description
Related parts for MBR8H100MFST3G
RES SMD 46.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
64 FELCOM POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 24V datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
POT SLIDE 1K OHM .25W 60MM datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED HI GRN 220V datasheet.pdf