Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB10100-M3/8W
MBRB10100-M3/8W picture photo
Mfg. Part Number
MBRB10100-M3/8W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO263AB
Datasheet Download
MBRB10100-M3/8W.pdf
Availability of MBRB10100-M3/8W
QUANTITY
MBRB10100-M3/8W Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB10100-M3/8W
Internal Part NumberEIS-MBRB10100-M3/8W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB10100-M3/8W
Related LinksMBRB101, MBRB10100-M3/8W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB10100-M3/8W Details Description
Related parts for MBRB10100-M3/8W
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 20-PLCC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 1 22P100MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB FP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
LED DOT MATRIX 5X7 0.3" RED CA datasheet.pdf