Diodes Incorporated MBRB10150CT-13
MBRB10150CT-13 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB10150CT-13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 150V 10A D2PAK
Datasheet Download
MBRB10150CT-13.pdf
Availability of MBRB10150CT-13
QUANTITY
MBRB10150CT-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB10150CT-13
Internal Part NumberEIS-MBRB10150CT-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If890mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 150V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB10150CT-13
Related LinksMBRB101, MBRB10150CT-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
MBRB10150CT-13 Details Description
Related parts for MBRB10150CT-13
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf