Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB1035HE3/45
MBRB1035HE3/45 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB1035HE3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 35V 10A TO263AB
Datasheet Download
MBRB1035HE3/45.pdf
Availability of MBRB1035HE3/45
QUANTITY
MBRB1035HE3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB1035HE3/45
Internal Part NumberEIS-MBRB1035HE3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 35V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB1035HE3/45
Related LinksMBRB103, MBRB1035HE3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB1035HE3/45 Details Description
Related parts for MBRB1035HE3/45
MOSFET N-CH 650V 4.5A DPAK datasheet.pdf
CONN PIN 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT YEL .1AU 26POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 95MM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf
IC OPAMP 500MHZ DUAL FET 10DFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 25 OLIV datasheet.pdf
CHISEL BENT 30DEG TIP 1.2MM 600 datasheet.pdf