Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB10H90-E3/81
MBRB10H90-E3/81 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB10H90-E3/81
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 90V 10A TO263AB
Datasheet Download
MBRB10H90-E3/81.pdf
Availability of MBRB10H90-E3/81
QUANTITY
MBRB10H90-E3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB10H90-E3/81
Internal Part NumberEIS-MBRB10H90-E3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If770mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4.5µA @ 90V
Capacitance @ Vr, F-
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB10H90-E3/81
Related LinksMBRB10H, MBRB10H90-E3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB10H90-E3/81 Details Description
Related parts for MBRB10H90-E3/81
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT W/FEMALE JACKSCREW datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO214AA datasheet.pdf
RES 24K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 250MA 3.8 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf