Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB16H50HE3/81
MBRB16H50HE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB16H50HE3/81
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 50V 16A TO263AB
Datasheet Download
MBRB16H50HE3/81.pdf
Availability of MBRB16H50HE3/81
QUANTITY
MBRB16H50HE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB16H50HE3/81
Internal Part NumberEIS-MBRB16H50HE3/81
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If730mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB16H50HE3/81
Related LinksMBRB16H, MBRB16H50HE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB16H50HE3/81 Details Description
Related parts for MBRB16H50HE3/81
FUSE GLASS 31MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
BOARD TURRET TERM W/1503 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK 22POS 45DEG ENTRY 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1KVDC TH 1W 48-15V datasheet.pdf