Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB20100CT-M3/8W
MBRB20100CT-M3/8W picture photo
Mfg. Part Number
MBRB20100CT-M3/8W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263
Datasheet Download
MBRB20100CT-M3/8W.pdf
Availability of MBRB20100CT-M3/8W
QUANTITY
MBRB20100CT-M3/8W Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB20100CT-M3/8W
Internal Part NumberEIS-MBRB20100CT-M3/8W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB20100CT-M3/8W
Related LinksMBRB2010, MBRB20100CT-M3/8W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB20100CT-M3/8W Details Description
Related parts for MBRB20100CT-M3/8W
CONN RECEPT CHAMP 24POS RT/A AU datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO220 datasheet.pdf
CONN TB RCPT 120PS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
MODULE NON-REFL SWITCH ISO SPST datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 50POS datasheet.pdf
IC PCIE SW 6LANE 6PORT 324FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC datasheet.pdf