Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB20H35CT-E3/45
MBRB20H35CT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB20H35CT-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO263AB
Datasheet Download
MBRB20H35CT-E3/45.pdf
Availability of MBRB20H35CT-E3/45
QUANTITY
MBRB20H35CT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB20H35CT-E3/45
Internal Part NumberEIS-MBRB20H35CT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 35V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB20H35CT-E3/45
Related LinksMBRB20H3, MBRB20H35CT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB20H35CT-E3/45 Details Description
Related parts for MBRB20H35CT-E3/45
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf
IC FPGA 116 I/O 328BGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
6161202 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf