Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB20H35CT-E3/45
MBRB20H35CT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB20H35CT-E3/45
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO263AB
Datasheet Download
MBRB20H35CT-E3/45.pdf
Availability of MBRB20H35CT-E3/45
QUANTITY
MBRB20H35CT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB20H35CT-E3/45
Internal Part NumberEIS-MBRB20H35CT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 35V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB20H35CT-E3/45
Related LinksMBRB20H3, MBRB20H35CT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB20H35CT-E3/45 Details Description
Related parts for MBRB20H35CT-E3/45
IC D-TYPE POS/NEG 16QFN datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 32VDC 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
IC SAFETY SYSTEM CHARGER 12-TDFN datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE A 18POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf