Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB20H90CTHE3/81
MBRB20H90CTHE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB20H90CTHE3/81
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO263AB
Datasheet Download
MBRB20H90CTHE3/81.pdf
Availability of MBRB20H90CTHE3/81
QUANTITY
MBRB20H90CTHE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB20H90CTHE3/81
Internal Part NumberEIS-MBRB20H90CTHE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If770mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4.5µA @ 90V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB20H90CTHE3/81
Related LinksMBRB20H9, MBRB20H90CTHE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB20H90CTHE3/81 Details Description
Related parts for MBRB20H90CTHE3/81
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 176 POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT TIN .156 datasheet.pdf
LED CBI 5MM GREEN 5V TRI datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT539B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
PNL MNT AMBER W/WIRE 6" datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf