Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB7H45-E3/81
MBRB7H45-E3/81 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB7H45-E3/81
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO263AB
Datasheet Download
MBRB7H45-E3/81.pdf
Availability of MBRB7H45-E3/81
QUANTITY
MBRB7H45-E3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB7H45-E3/81
Internal Part NumberEIS-MBRB7H45-E3/81
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If630mV @ 7.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 45V
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB7H45-E3/81
Related LinksMBRB7H4, MBRB7H45-E3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB7H45-E3/81 Details Description
Related parts for MBRB7H45-E3/81
SWITCH ROTARY 10POS BCD SMT datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
CAP FILM 130PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf