Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRF16H45HE3/45
MBRF16H45HE3/45 picture photo
Mfg. Part Number
MBRF16H45HE3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 16A ITO220AC
Datasheet Download
MBRF16H45HE3/45.pdf
Availability of MBRF16H45HE3/45
QUANTITY
MBRF16H45HE3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRF16H45HE3/45
Internal Part NumberEIS-MBRF16H45HE3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If660mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRF16H45HE3/45
Related LinksMBRF16H, MBRF16H45HE3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRF16H45HE3/45 Details Description
Related parts for MBRF16H45HE3/45
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ROCKER PADDLE GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 9KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
.375 9.5MM PANWRAP NAT 250 FT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf