Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRF7H50HE3/45
MBRF7H50HE3/45 picture photo
Mfg. Part Number
MBRF7H50HE3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 50V 7.5A ITO220AC
Datasheet Download
MBRF7H50HE3/45.pdf
Availability of MBRF7H50HE3/45
QUANTITY
MBRF7H50HE3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRF7H50HE3/45
Internal Part NumberEIS-MBRF7H50HE3/45
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If730mV @ 7.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRF7H50HE3/45
Related LinksMBRF7H5, MBRF7H50HE3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRF7H50HE3/45 Details Description
Related parts for MBRF7H50HE3/45
IC SUPERVISOR MPU 5V 8-UMAX datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 210SEC 28-SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2PR 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
LED SNAP-IN PANEL IND YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
3M 4905 VHB 1.5" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf