GeneSiC Semiconductor MBRH120100
MBRH120100 picture photo
Mfg. Part Number
MBRH120100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 100V 120A D-67
Datasheet Download
MBRH120100.pdf
Availability of MBRH120100
QUANTITY
MBRH120100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRH120100
Internal Part NumberEIS-MBRH120100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRH120100
Related LinksMBRH1, MBRH120100 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRH120100 Details Description
Related parts for MBRH120100
RES 5.11M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TARGET BOARD ZIF SKT MSP430 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf