GeneSiC Semiconductor MBRH120100R
MBRH120100R picture photo
Mfg. Part Number
MBRH120100R
Brief Description
DIODE MODULE 100V 120A D-67
Datasheet Download
MBRH120100R.pdf
Availability of MBRH120100R
QUANTITY
MBRH120100R Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRH120100R
Internal Part NumberEIS-MBRH120100R
PackagingBulk
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRH120100R
Related LinksMBRH1, MBRH120100R Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRH120100R Details Description
Related parts for MBRH120100R
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 20SOIC datasheet.pdf
IC DIGITAL/CD DAC DECODER 64QFP datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
IC MCU 16B 32K W/RF CORE 48QFN datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SOJ, 1.79mm pitch datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN CMC RCPT 24POS 3ROW BLACK datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 6DFN datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AC datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS datasheet.pdf