GeneSiC Semiconductor MBRH12040R
MBRH12040R picture photo
Mfg. Part Number
MBRH12040R
Brief Description
DIODE MODULE 40V 120A D-67
Datasheet Download
MBRH12040R.pdf
Availability of MBRH12040R
QUANTITY
MBRH12040R Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRH12040R
Internal Part NumberEIS-MBRH12040R
PackagingBulk
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700mV @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67 HALF-PAK
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRH12040R
Related LinksMBRH1, MBRH12040R Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRH12040R Details Description
Related parts for MBRH12040R
SSD 3.5" IDEP 4GB datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC CODEC 24B PLL 32LFCSP datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 255.15VC SMD datasheet.pdf
JFET N-CH 30MA 150MW SMINI-3 datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 5.51"L X 5.51"W datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 44POS datasheet.pdf