GeneSiC Semiconductor MBRH12080R
MBRH12080R picture photo
Mfg. Part Number
MBRH12080R
Brief Description
DIODE MODULE 80V 120A D-67
Datasheet Download
MBRH12080R.pdf
Availability of MBRH12080R
QUANTITY
MBRH12080R Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRH12080R
Internal Part NumberEIS-MBRH12080R
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 120V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRH12080R
Related LinksMBRH1, MBRH12080R Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRH12080R Details Description
Related parts for MBRH12080R
IC OSC CTC 10MHZ 44QFP datasheet.pdf
CONN SPRING 46POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 21K OHM 1% 30W datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 5.6MH 2.5A VERT datasheet.pdf
2X8 MAG45 OFFSET GIG W/LEDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf