Diodes Incorporated MBRM5100-13
MBRM5100-13 picture photo
Mfg. Part Number
MBRM5100-13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A
Datasheet Download
MBRM5100-13.pdf
Availability of MBRM5100-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MBRM5100-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRM5100-13
Internal Part NumberEIS-MBRM5100-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If810mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePowermite®3
Supplier Device PackagePowermite 3
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRM5100-13
Related LinksMBRM5, MBRM5100-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
MBRM5100-13 Details Description
Related parts for MBRM5100-13
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 60RESOL .5M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
MICRO 31POS SKT 18" datasheet.pdf
CONN PRESSFIT 12POS DUAL .156 datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf