ON Semiconductor MBRS1100T3
MBRS1100T3 picture photo
Mfg. Part Number
MBRS1100T3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMB
Datasheet Download
MBRS1100T3.pdf
Availability of MBRS1100T3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MBRS1100T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRS1100T3
Internal Part NumberEIS-MBRS1100T3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRS1100T3
Related LinksMBRS1, MBRS1100T3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MBRS1100T3 Details Description
Related parts for MBRS1100T3
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN DONE 28DEG LONG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
952 TB RIS CLA 2-ROWS datasheet.pdf
MISCELLANEOUS MOLDED datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf