ON Semiconductor MBRS4201T3
MBRS4201T3 picture photo
Mfg. Part Number
MBRS4201T3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 200V 4A SMC
Datasheet Download
MBRS4201T3.pdf
Availability of MBRS4201T3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MBRS4201T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRS4201T3
Internal Part NumberEIS-MBRS4201T3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If860mV @ 4A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRS4201T3
Related LinksMBRS4, MBRS4201T3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MBRS4201T3 Details Description
Related parts for MBRS4201T3
BNC MALE/MINIGRABBER RG174/U 60" datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 100 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LEVER 16A SPDT SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf