GeneSiC Semiconductor MBRT20040
MBRT20040 picture photo
Mfg. Part Number
MBRT20040
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 40V 200A 3TOWER
Datasheet Download
MBRT20040.pdf
Availability of MBRT20040
QUANTITY
MBRT20040 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRT20040
Internal Part NumberEIS-MBRT20040
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRT20040
Related LinksMBRT, MBRT20040 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRT20040 Details Description
Related parts for MBRT20040
BOX ABS TRN RED 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 5POS SMD 24V datasheet.pdf
RES SMD 835K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
INTERFACE MODULE DEVICENET 24VDC datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf