GeneSiC Semiconductor MBRT30020
MBRT30020 picture photo
Mfg. Part Number
MBRT30020
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 20V 300A 3TOWER
Datasheet Download
MBRT30020.pdf
Availability of MBRT30020
QUANTITY
MBRT30020 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRT30020
Internal Part NumberEIS-MBRT30020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 150A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRT30020
Related LinksMBRT, MBRT30020 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRT30020 Details Description
Related parts for MBRT30020
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RCVR MOD HP FIBER OPT 25MHZ SMA datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CAL SPI 14TDFN datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
4 SIL MALE VERT CONN F/LATCH datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf