GeneSiC Semiconductor MBRT40020
MBRT40020 picture photo
Mfg. Part Number
MBRT40020
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 20V 400A 3TOWER
Datasheet Download
MBRT40020.pdf
Availability of MBRT40020
QUANTITY
MBRT40020 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRT40020
Internal Part NumberEIS-MBRT40020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRT40020
Related LinksMBRT, MBRT40020 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRT40020 Details Description
Related parts for MBRT40020
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PC PWR SUPP 14-DIP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 150 OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
GDT 400V 25% 1KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf