GeneSiC Semiconductor MBRT40045
MBRT40045 picture photo
Mfg. Part Number
MBRT40045
Brief Description
DIODE MODULE 45V 400A 3TOWER
Datasheet Download
MBRT40045.pdf
Availability of MBRT40045
QUANTITY
MBRT40045 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRT40045
Internal Part NumberEIS-MBRT40045
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRT40045
Related LinksMBRT, MBRT40045 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRT40045 Details Description
Related parts for MBRT40045
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP HV 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
PLC RELAY OPTOCOUPLER 48V datasheet.pdf