GeneSiC Semiconductor MBRT60035R
MBRT60035R picture photo
Mfg. Part Number
MBRT60035R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 35V 600A 3TOWER
Datasheet Download
MBRT60035R.pdf
Availability of MBRT60035R
QUANTITY
MBRT60035R Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRT60035R
Internal Part NumberEIS-MBRT60035R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)600A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 300A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRT60035R
Related LinksMBRT6, MBRT60035R Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRT60035R Details Description
Related parts for MBRT60035R
RES SMD 1.43K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC ASYNCH 8192X18 25NS 32PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 400MW ALF2 datasheet.pdf
32.5MM HS ASSY ULTE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 511 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT AMBER W/WIRE: 12" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE GLAND datasheet.pdf
IC USB PWR SW HI SIDE 1CH 8TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 16.58MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf