GeneSiC Semiconductor MBRT60045R
MBRT60045R picture photo
Mfg. Part Number
MBRT60045R
Brief Description
DIODE MODULE 45V 600A 3TOWER
Datasheet Download
MBRT60045R.pdf
Availability of MBRT60045R
QUANTITY
MBRT60045R Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRT60045R
Internal Part NumberEIS-MBRT60045R
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)600A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 300A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRT60045R
Related LinksMBRT6, MBRT60045R Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRT60045R Details Description
Related parts for MBRT60045R
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 16SOIC datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 8pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 9/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 69MM datasheet.pdf
LITE CURTAIN ARM/FT NPN 232MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf