Epson MC-405 32.7680K-A0
MC-405 32.7680K-A0 picture photo
Mfg. Part Number
MC-405 32.7680K-A0
Brief Description
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SOJ, 1.79mm pitch
Datasheet Download
MC-405 32.7680K-A0.pdf
Availability of MC-405 32.7680K-A0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC-405 32.7680K-A0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC-405 32.7680K-A0
Internal Part NumberEIS-MC-405 32.7680K-A0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMC-405
PackagingCut Tape (CT)
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency32.768kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance12.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SOJ, 1.79mm pitch
Size / Dimension0.378" L x 0.160" W (9.60mm x 4.06mm)
Height0.142" (3.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC-405 32.7680K-A0
Related LinksMC-405 32, MC-405 32.7680K-A0 Datasheet, Epson Distributor
MC-405 32.7680K-A0 Details Description
Related parts for MC-405 32.7680K-A0
IDC CABLE - MDH24K/MC24G/MDL24K datasheet.pdf
IC ADC 12BIT TOUCHSCREEN 16LFCSP datasheet.pdf
LASHING TIE BLK LTY5B datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
KIT CAP CER .2PF-10PF HI-Q datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 43K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 SMD datasheet.pdf
PTC THERMISTORS YP 20% datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf