Epson MC-406 307.2000KB-A:ROHS
MC-406 307.2000KB-A:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MC-406 307.2000KB-A:ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 307.2000kHz 50ppm 12.5pF -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 1.79mm pitch
Datasheet Download
MC-406 307.2000KB-A:ROHS.pdf
Availability of MC-406 307.2000KB-A:ROHS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC-406 307.2000KB-A:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MC-406 307.2000KB-A:ROHS
Internal Part NumberEIS-MC-406 307.2000KB-A:ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMC-406
PackagingBulk
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency307.2kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance12.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 1.79mm pitch
Size / Dimension0.378" L x 0.160" W (9.60mm x 4.06mm)
Height0.142" (3.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC-406 307.2000KB-A:ROHS
Related LinksMC-406 307.2, MC-406 307.2000KB-A:ROHS Datasheet, Epson Distributor
MC-406 307.2000KB-A:ROHS Details Description
Related parts for MC-406 307.2000KB-A:ROHS
IC 14BIT BINARY RIPPLE 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 20POS .1X.1 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 750PF 50V 2% NP0 1210 datasheet.pdf