AVX Corporation MC04YC332KAA
MC04YC332KAA picture photo
Mfg. Part Number
MC04YC332KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 16V X7R AXIAL
Datasheet Download
MC04YC332KAA.pdf
Availability of MC04YC332KAA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC04YC332KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MC04YC332KAA
Internal Part NumberEIS-MC04YC332KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.043" Square x 0.075" L (1.10mm x 1.90mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC04YC332KAA
Related LinksMC04YC, MC04YC332KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MC04YC332KAA Details Description
Related parts for MC04YC332KAA
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR 37C 37#16 FR PIN RECP WALL datasheet.pdf
RES 470K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf