AVX Corporation MC04YD333KAA
MC04YD333KAA picture photo
Mfg. Part Number
MC04YD333KAA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X5R AXIAL
Datasheet Download
MC04YD333KAA.pdf
Availability of MC04YD333KAA
QUANTITY
MC04YD333KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MC04YD333KAA
Internal Part NumberEIS-MC04YD333KAA
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.043" Square x 0.075" L (1.10mm x 1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC04YD333KAA
Related LinksMC04YD, MC04YD333KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MC04YD333KAA Details Description
Related parts for MC04YD333KAA
RES SMD 12 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 41W datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 6MICROPAK datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE A 34POS datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
Connector Header 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf