Cornell Dubilier Electronics MC08EA150J-TF
MC08EA150J-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC08EA150J-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 15PF 5% 100V 0805
Datasheet Download
MC08EA150J-TF.pdf
Availability of MC08EA150J-TF
QUANTITY
MC08EA150J-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC08EA150J-TF
Internal Part NumberEIS-MC08EA150J-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC08EA150J-TF
Related LinksMC08EA, MC08EA150J-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC08EA150J-TF Details Description
Related parts for MC08EA150J-TF
CONN TERM BLK RAIL MT 2POS PA BG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 16BIT 48-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 35 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf