Cornell Dubilier Electronics MC08EA200J-T
MC08EA200J-T picture photo
Mfg. Part Number
MC08EA200J-T
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 20PF 5% 100V 0805
Datasheet Download
MC08EA200J-T.pdf
Availability of MC08EA200J-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC08EA200J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MC08EA200J-T
Internal Part NumberEIS-MC08EA200J-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC08EA200J-T
Related LinksMC08EA, MC08EA200J-T Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC08EA200J-T Details Description
Related parts for MC08EA200J-T
TRANS PNP 25V 1A TO-92 datasheet.pdf