Cornell Dubilier Electronics MC08FA360F-TF
MC08FA360F-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC08FA360F-TF
Brief Description
CAP MICA 36PF 1PF 100V 0805
Datasheet Download
MC08FA360F-TF.pdf
Availability of MC08FA360F-TF
QUANTITY
MC08FA360F-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC08FA360F-TF
Internal Part NumberEIS-MC08FA360F-TF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±1pF
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC08FA360F-TF
Related LinksMC08FA, MC08FA360F-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC08FA360F-TF Details Description
Related parts for MC08FA360F-TF
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISO 5KV LINEAR PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
MODULE IRDA 115.2KBPS 8SMD datasheet.pdf
RES 619 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN PCI GEN 3.0 164POS SMD datasheet.pdf