Cornell Dubilier Electronics MC08FA360G-TF
MC08FA360G-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC08FA360G-TF
Brief Description
CAP MICA 36PF 2% 100V 0805
Datasheet Download
MC08FA360G-TF.pdf
Availability of MC08FA360G-TF
QUANTITY
MC08FA360G-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC08FA360G-TF
Internal Part NumberEIS-MC08FA360G-TF
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC08FA360G-TF
Related LinksMC08FA, MC08FA360G-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC08FA360G-TF Details Description
Related parts for MC08FA360G-TF
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 6P6C TO 6P6C datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 POLYSTYRENE 12MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN ADAPTER 8P-8P F-M PNL MNT datasheet.pdf
DIODE 0.5A 1200V 300NS DO-204AL datasheet.pdf