ON Semiconductor MC100EP16VCDR2
MC100EP16VCDR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC100EP16VCDR2
Manufacturer
Product Category
Logic - Specialty Logic
Brief Description
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-SOIC
Datasheet Download
MC100EP16VCDR2.pdf
Availability of MC100EP16VCDR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC100EP16VCDR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC100EP16VCDR2
Internal Part NumberEIS-MC100EP16VCDR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Specialty Logic
Series100EP
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeDifferential Receiver/Driver
Supply Voltage3 V ~ 5.5 V
Number of Bits-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC100EP16VCDR2
Related LinksMC100EP, MC100EP16VCDR2 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC100EP16VCDR2 Details Description
Related parts for MC100EP16VCDR2
DGTL ISO 1.75KV GEN PURP 22DIP datasheet.pdf
CONN HEADER PIN VERT 3POS GOLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 90POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
RING TONG 10-8AWG #10 STR datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 20A 6OUT 6'C datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 145MA 5.7 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
1681 APPLIANCE INLET 16A 155C datasheet.pdf