Integrated Device Technology (IDT) MC100ES6011EJR2
MC100ES6011EJR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC100ES6011EJR2
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Brief Description
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8TSSOP
Datasheet Download
MC100ES6011EJR2.pdf
Availability of MC100ES6011EJR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC100ES6011EJR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC100ES6011EJR2
Internal Part NumberEIS-MC100ES6011EJR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMC100ES6001(D,E)x Series 19/Dec/2012
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Series100ES
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFanout Buffer (Distribution)
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:2
Differential - Input:OutputYes/Yes
InputECL
OutputLVPECL
Frequency - Max3GHz
Voltage - Supply2.375 V ~ 3.8 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC100ES6011EJR2
Related LinksMC100ES, MC100ES6011EJR2 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
MC100ES6011EJR2 Details Description
Related parts for MC100ES6011EJR2
PANEL FRONT 19X17.5X0.5" GREY datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 100A NPN datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC FPGA 316 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf