Integrated Device Technology (IDT) MC100ES6139EJR2
MC100ES6139EJR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC100ES6139EJR2
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC CLOCK GENERATION CHIP 20TSSOP
Datasheet Download
MC100ES6139EJR2.pdf
Availability of MC100ES6139EJR2
QUANTITY
MC100ES6139EJR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC100ES6139EJR2
Internal Part NumberEIS-MC100ES6139EJR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock Generator
PLLNo
InputECL, HSTL, LVDS, PECL
OutputLVPECL
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:4
Differential - Input:OutputYes/Yes
Frequency - Max1GHz
Divider/MultiplierYes/No
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.8 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC100ES6139EJR2
Related LinksMC100ES, MC100ES6139EJR2 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
MC100ES6139EJR2 Details Description
Related parts for MC100ES6139EJR2
IC CONTROLLER HOTSWP 2.5V 24SSOP datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.06M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
HOOF W/DENT 2.00MM (0.08) datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 (17 + 4 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf