Ohmite MC102825001JE
MC102825001JE picture photo
Mfg. Part Number
MC102825001JE
Brief Description
RES SMD 5K OHM 5% 1.5W 5025
Datasheet Download
MC102825001JE.pdf
Availability of MC102825001JE
QUANTITY
MC102825001JE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC102825001JE
Internal Part NumberEIS-MC102825001JE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / Case5025
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
Height0.035" (0.89mm)