ON Semiconductor MC10EL51DTR2G
MC10EL51DTR2G picture photo
Mfg. Part Number
MC10EL51DTR2G
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP
Datasheet Download
MC10EL51DTR2G.pdf
Availability of MC10EL51DTR2G
QUANTITY
MC10EL51DTR2G Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10EL51DTR2G
Internal Part NumberEIS-MC10EL51DTR2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series10EL
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionReset
TypeD-Type
Output TypeDifferential
Number of Elements1
Number of Bits per Element1
Frequency - Clock2.8GHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL-
Trigger TypePositive, Negative
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply-4.2 V ~ -5.7 V
Current - Quiescent29mA
Input Capacitance-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10EL51DTR2G
Related LinksMC10EL, MC10EL51DTR2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10EL51DTR2G Details Description
Related parts for MC10EL51DTR2G
HOLDER BATTERY COIN 12MM DIA THM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 3A TO225AA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 305MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 13.8VOUT 75W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
PIN HDR BRKBLE VERT 50MM 10D 7C datasheet.pdf
BLU 3 POS METAL RTN L/R datasheet.pdf