ON Semiconductor MC10EP08DR2G
MC10EP08DR2G picture photo
Mfg. Part Number
MC10EP08DR2G
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable
Brief Description
IC GATE XOR/XNOR ECL 2INP 8-SOIC
Datasheet Download
MC10EP08DR2G.pdf
Availability of MC10EP08DR2G
QUANTITY
MC10EP08DR2G Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10EP08DR2G
Internal Part NumberEIS-MC10EP08DR2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable
Series10EP
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeXOR/XNOR Gate
Number of Circuits1
Number of Inputs2 Input (1, 1)
Schmitt Trigger InputNo
Output TypeDifferential
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10EP08DR2G
Related LinksMC10EP, MC10EP08DR2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10EP08DR2G Details Description
Related parts for MC10EP08DR2G
SW DOOR INTERLOCK SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 1-64BIT 16SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.05A SSSMINI-3 datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG WHT SHLD 2000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 30.625K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf