ON Semiconductor MC10H102FN
MC10H102FN picture photo
Mfg. Part Number
MC10H102FN
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NOR 4CH 2-INP 20-PLCC
Datasheet Download
MC10H102FN.pdf
Availability of MC10H102FN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC10H102FN Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10H102FN
Internal Part NumberEIS-MC10H102FN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Oct/2008
Standard Package46
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series10H
PackagingTube
Logic TypeNOR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features1 of 4 OR/NOR Output
Voltage - Supply-4.94 V ~ -5.46 V
Current - Quiescent (Max)-
Current - Output High, Low50mA, 50mA
Logic Level - Low-1.48V
Logic Level - High-1.13V
Max Propagation Delay @ V, Max CL1.25ns @ -5.2V, -
Operating Temperature0°C ~ 75°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package20-PLCC (9x9)
Package / Case20-LCC (J-Lead)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10H102FN
Related LinksMC10H, MC10H102FN Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10H102FN Details Description
Related parts for MC10H102FN
CAP FILM 0.18UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SMART LOWSIDE TO263-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 37POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG PINK 100' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LENS ROUND 10POS 47MM D 16.5MM datasheet.pdf