ON Semiconductor MC10H103PG
MC10H103PG picture photo
Mfg. Part Number
MC10H103PG
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 4CH 2-INP 16-DIP
Datasheet Download
MC10H103PG.pdf
Availability of MC10H103PG
QUANTITY
MC10H103PG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10H103PG
Internal Part NumberEIS-MC10H103PG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 18/Jul/2014
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series10H
PackagingTube
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features1 of 4 OR/NOR Output
Voltage - Supply-4.94 V ~ -5.46 V
Current - Quiescent (Max)-
Current - Output High, Low50mA, 50mA
Logic Level - Low-1.48V
Logic Level - High-1.13V
Max Propagation Delay @ V, Max CL1.3ns @ -5.2V, -
Operating Temperature0°C ~ 75°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package16-DIP
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10H103PG
Related LinksMC10H, MC10H103PG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10H103PG Details Description
Related parts for MC10H103PG
LED 4HI 3MM LOW CUR RED PC MNT datasheet.pdf
CONV D/A 14-BIT 3.3V 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TST LD STKG BANA TO ALLI 12" RD datasheet.pdf