ON Semiconductor MC10H174M
MC10H174M picture photo
Mfg. Part Number
MC10H174M
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC MUX DUAL 4:1 ECL 16SOEIAJ
Datasheet Download
MC10H174M.pdf
Availability of MC10H174M
QUANTITY
MC10H174M Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10H174M
Internal Part NumberEIS-MC10H174M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series10H
PackagingTube
TypeMultiplexer
Circuit2 x 4:1
Independent Circuits1
Current - Output High, Low-
Voltage Supply SourceDual Supply
Voltage - Supply-4.94 V ~ -5.46 V
Operating Temperature0°C ~ 75°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package16-SOEIAJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10H174M
Related LinksMC10, MC10H174M Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10H174M Details Description
Related parts for MC10H174M
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
COMPUTER SINGLE-BOARD BL4S110 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 3KV 250MA DO204 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8A 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 480VAC AXIAL datasheet.pdf