ON Semiconductor MC10H186FN
MC10H186FN picture photo
Mfg. Part Number
MC10H186FN
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20PLCC
Datasheet Download
MC10H186FN.pdf
Availability of MC10H186FN
QUANTITY
MC10H186FN Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10H186FN
Internal Part NumberEIS-MC10H186FN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Multiple Devices 30/Sept/2009
Standard Package46
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series10H
PackagingTube
FunctionReset
TypeD-Type
Output TypeNon-Inverted
Number of Elements1
Number of Bits per Element6
Frequency - Clock250MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL-
Trigger TypePositive Edge
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply-4.9 V ~ -5.46 V
Current - Quiescent110mA
Input Capacitance-
Operating Temperature0°C ~ 75°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-LCC (J-Lead)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10H186FN
Related LinksMC10H, MC10H186FN Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10H186FN Details Description
Related parts for MC10H186FN
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A FASTON datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 23POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
#F17T8SP35RS, LAMPS, 24 INCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 480VAC AXIAL datasheet.pdf