ON Semiconductor MC10H188M
MC10H188M picture photo
Mfg. Part Number
MC10H188M
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFF HEX ENBL N-INV 16SOEIAJ
Datasheet Download
MC10H188M.pdf
Availability of MC10H188M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC10H188M Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10H188M
Internal Part NumberEIS-MC10H188M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series10H
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element6
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply-4.94 V ~ -5.46 V
Operating Temperature0°C ~ 75°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package16-SOEIAJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10H188M
Related LinksMC10, MC10H188M Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10H188M Details Description
Related parts for MC10H188M
DIODE VARIABLE CAP SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC SMB datasheet.pdf
HEADER, MPX, 1X2 VERTICAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS T/H TIN RED datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 6GBIT 137TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.58K OHM 1% 20W datasheet.pdf
MICRO-CHANGE SINGLE-END ETHERNET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf