ON Semiconductor MC10H211L
MC10H211L picture photo
Mfg. Part Number
MC10H211L
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NOR 2CH 3-INP 16-CDIP
Datasheet Download
MC10H211L.pdf
Availability of MC10H211L
QUANTITY
MC10H211L Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10H211L
Internal Part NumberEIS-MC10H211L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series10H
PackagingTube
Logic TypeNOR Gate
Number of Circuits2
Number of Inputs3
Features3 Outputs
Voltage - Supply-4.94 V ~ -5.46 V
Current - Quiescent (Max)-
Current - Output High, Low50mA, 50mA
Logic Level - Low-1.48V
Logic Level - High-1.13V
Max Propagation Delay @ V, Max CL2ns @ -5.2V, -
Operating Temperature0°C ~ 75°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package16-CDIP
Package / Case16-CDIP (0.300", 7.62mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10H211L
Related LinksMC10, MC10H211L Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10H211L Details Description
Related parts for MC10H211L
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 2A MED datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 158W datasheet.pdf
IC FREQ DIVIDER 9-16GHZ 24QFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf