NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC10XSD200FKR2
MC10XSD200FKR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC10XSD200FKR2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SWITCH HIGH SIDE 24PQFN
Datasheet Download
MC10XSD200FKR2.pdf
Availability of MC10XSD200FKR2
QUANTITY
MC10XSD200FKR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10XSD200FKR2
Internal Part NumberEIS-MC10XSD200FKR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 05/Jun/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs2
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceSPI
Voltage - Load8 V ~ 36 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Current - Output (Max)6A
Rds On (Typ)10 mOhm
Input Type-
FeaturesInternal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case23-PowerQFN
Supplier Device Package23-PQFN (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10XSD200FKR2
MC10XSD200FKR2 Details Description
Related parts for MC10XSD200FKR2
CONN BACKSHELL DB15 DIE CAST datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V/3V 10MLF datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO202 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.7A SOT23-3 datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MICRO 21C P 24" YEL JACKP NI datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 230VAC datasheet.pdf